Konutta kendi imkanlarıyla bitki yetiştirmek isteyenlere 5 teklif

0

Konutta ya da işyerinde çiçek, bitki hatta küçük zerzevat ve meyveler yetiştirmek, bakımlarını yapmak pandemi süreciyle birlikte son vakitlerin en dinlendirici uğraşları ortasında yer alıyor. Pandeminin geriliminden uzaklaşmak, meskende ya da ofiste kalınan vakitte keyifli bir hobiyle vakit geçirmek isteyenlerin sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Lakin çiçeklerin ve öbür farklı bitkilerin solması, hayat müddetlerinin kısa olması, canlılıkları ve parlaklarıyla ilgili problemler, bu dinlendirici ve keyifli uğraşın önde gelen sıkıntıları olarak dikkat çekiyor.

Meskende daha fazla bitki yetiştiriliyor

Tarım Danışmanı Harun Karakuş, pandeminin yalnız çiçek değil, sebze-meyve yetiştiriciliğine ve meskende tarıma da ilgiyi artırdığını söylüyor. Karakuş, tıpkı yönelimin dünyada da olduğunu şöyle söz ediyor: “Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yapılan bir araştırmaya nazaran, pandemi devrinde televizyon seyretmenin akabinde konutta yapılan ikinci en tanınan aktivite, bitki yetiştirmek ve meskende tarım yapmak olarak öne çıkıyor. Bitkilerin yemek pişirmenin bile önüne geçtiği görülürken, Amerika ve Kanada’da yürütülen bir öbür araştırma, her 2 şahıstan birinin (ankete katılanların %51’i) pandemi periyodunda konutunda en az bir tıp meyve ya da zerzevat yetiştirdiğini gösteriyor. Bu şahısların %17,4’ü pandemiyle birlikte meskende birinci sefer zerzevat ya da meyve yetiştirmeye başladığını söylüyor.”

Harun Karakuş, konutunda yahut işyerinde minik bir bahçe düşleyenlerin yanı sıra, balkonunda organik meyve yahut zerzevat yetiştirmek ya da konutta tarım yapmak isteyenlere özel tekliflerini şöyle paylaşıyor:

1. Yetiştirmek istediğiniz bitkiyle ilgili detaylı bilgi edinin: Şayet toprak ve bitki yetiştiriciliğiyle ilgili tecrübeniz yoksa, öncelikle bitkileri ya da yetiştireceğiniz zerzevat ve meyveleri tanıyın. Zira her bitkinin, zerzevatın ve meyvenin kendine mahsus iklim, toprak ve yetiştiricilik özellikleri var.

2. Gerekli şartları yaratın: Yetiştirilecek bitki, meyve ya da zerzevat için gerekli ortam ve şartların sağlanması değerlidir. Kökleri ve yaprakları için uygun ışığın sağlanması, yerin düzenlenmesi, uygun büyüklükte saksı ya da alan kullanımı, güneşi çok sevmeyen bitkiler yetiştirilecekse şemsiye ya da tente kullanılması, toprağın nemli kalmasının sağlanması üzere noktalar, öncelikle dikkat edilmesi gereken ögeler ortasında yer alıyor.

3. Gerçek toprağı seçin: Yetiştirilmek istediğiniz bitki için toprak verimli, fazla suyun tahliye edilmesi için düzgün drene edilmiş ve besin elementleri bakımından güçlü olmalıdır. Uygun toprağı, bahçe eserleri satan mağazalardan basitçe temin edebilirsiniz.

4. Sabırlı olun: Her yaşta zevkle yapabileceğiniz bu rahatlatıcı hobiye, yetiştirmek istediğiniz bitki, zerzevat ya da meyvelere vakit ayırın, sabırlı olun. Büyümelerinin her evresini gözlemlemek ve ortam şartlarının devamlılığını sağlamak hayli değerlidir.

5. Bitkilerin hayat mühletini uzatan formüller kullanın: Bakım setleri ve eserleri, bitki yetiştirirken yaşadığınız sıkıntılara birkaç günde ve gözle görülür tahliller sunar. Formüllerinde bulunan unsurlar ve vitaminler sayesinde, bitkilerin besin muhtaçlığının tamamını karşılar. Bitkilerin hayat mühletinin uzamasını, yapraklarının daha yeşil ve sağlıklı olmasını, canlılık ve parlaklarının artmasını sağlarken, birebir vakitte ziyanlı böceklerin de bitkinlerden uzak durmasına yardımcı olur.

Yanıtla

Your email address will not be published.