Haşhaşlı tahinli pide nasıl yapılır? Aksaray haşhaşlı tahinli pide tarifi

0

Aksaray’da Ramazan ayında özel yapılan haşhaşlı tahinli pide bu yıl da tok tutma özelliğinden dolayı vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, lezzeti ile de damak çatlatıyor. Peki haşhaşlı tahinli pide nasıl yapılır? Haşhaşlı tahinli pidenin püf noktaları nelerdir? İşte tarifi:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Aksaray’ın yöresel lezzetlerinden olan ve ‘coğrafi işaret’ belgesiyle tescillenen tahinli pide, ramazan ayında 50 bin aileye ulaştırılacak. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Bu yıl ’50 bin Ramazan Tahinli Pidesi’ diyerek yola çıktık. Günlük 1500 ile 2 bin aileye tahinli pide ve maske dağıtıyoruz. Hemşehrilerimizin yanı sıra şehir dışındaki ve yurt dışındaki Aksaraylılara bu imkanı sunmaya çalışıyoruz” dedi. Kentin yöresel lezzetleri arasında olan un, şeker, maya, su ve bol tahinden yapılan, odun ateşiyle taş fırında pişirilen pide, ‘coğrafi işaret’ belgesi alarak tescillendi. Tahinli pideye, tok tutması ve lezzeti dolayısıyla ramazanda ilgi daha çok artıyor. Aksaray Belediyesi ekipleri de her yıl olduğu gibi bu sene de kapı kapı dolaşıp, halka pide dağıtıyor. Bu yıl 50 bin tahinli pideyi Aksaraylılarla buluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Evren Dinçer, şunları söyledi:

HAŞHAŞLI TAHİNLİ PİDE NASIL YAPILIR?

“Ramazan ayının manevi ikliminden ziyadesiyle faydalanmak istiyoruz. Aksaray Belediyesi olarak bu maneviyatı bu güzel günlerde hemşehrilerimizin yanlarında olmak ve hatırlamak istedik. Aksaray’ın tescilli ürünü tahinli pidesini halkımıza dağıtıyoruz. Bu yıl ’50 bin Ramazan Tahinli Pidesi’ diyerek yola çıktık. Günlük 1500 ile 2 bin aileye tahinli pide ve maske dağıtıyoruz. Sadece şehrimizdeki hemşehrilerimizin yanı sıra şehir dışındaki ve yurt dışındaki Aksaraylılara bu imkanı sunmaya çalışıyoruz. Bizim sosyal medya hesaplarımızdan bizlerle iletişime geçen vatandaşlarımıza da tahinli pide ve maskeleri kargoyla gönderiyoruz. Aksaray’ı vatandaşlarımıza bir nebze hatırlatıyoruz.”

Yanıtla

Your email address will not be published.