Adet dönemlerinizi daha iyi yönetmenin yolları!

0

Dayanılmaz kramplar, ruh halindeki ani değişimler, açıklanamayan ağrılar, aniden gelen tatlı isteği, şişkinlikler, düzensiz kanamalar, her seferinde farklı önerilerde bulunan jinekologlar, doğum kontrol hapları… Menstrual sağlık konusunda her kadının mutlaka bilmesi, konuşması, araştırması ve farkındalık kazanması gereken konulara gelin biraz daha yakından bakalım:

Menstüral dönem hakkında bilmeniz gerekenler…

  • Menstrual sağlık sadece kanama evresiyle (menstrual faz) değil tüm adet döngüsü ile ilgilidir. Âdet döngüsü 4 fazdan oluşur ve kanamanın yaşandığı menstrual faza ek olarak foliküler faz, yumurtlama fazı (ovülasyon) ve luteal faz dönemlerinde bedenin ve ruhun ihtiyaçları değişir.
  • Âdet döngüsü sürecinizi takip etmek menstrual farkındalığınızı geliştirir. Pepapp, Adet Takvimi, Clue gibi mobil uygulamalarla egzersiz rutininizden beslenme düzeninize, uyku alışkanlıklarınızdan ruh halinize genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi etkileyen tüm durumların döngünüz sırasında nasıl değiştiğini kolayca takip etmeniz ve rutinlerinizi buna göre düzenlemeniz mümkün.
  • Düzenli bir menstrual döngü için doğum kontrol hapı tek seçenek değildir. Âdet düzensizliği ve bağlantılı problemlerle ilgili önerilen NuvaRing, hormon iğneleri, doğum kontrol hapları gibi pek çok farklı tedavi yöntemi bulunuyor.
  • Beden bilgeliği ve farkındalığı geliştirememeniz, bedeninizi her zaman anlayamamanız son derece normaldir. Âdet döngüsü biyolojik ve çevresel değişimlerden etkileniyor ve bedeninizi ne kadar iyi tanırsanız tanıyın, âdet döngünüzde anlam veremediğiniz, daha önce hiç deneyimlemediğiniz durumlarla karşılaşmanız son derece olası ve normal.
  • PMS semptomları vücudunuzun sizinle iletişim kurma yolu olabilir. Stres, cinsel aktivite sıklığı, beslenme düzeni, hatta hava durumu bile adet döngünüzde yaşanan değişimlerle tetiklenen semptomların kaynağı olabilir.
Yanıtla

Your email address will not be published.